İnternetten Nasıl Para Kazanılır

İnternetten Nasıl Para Kazanılır

İnternetten para kazanmak için konu üzerine birçok kitap yazılmıştır, hatta bir tane de ben yazdım. Bu yazıda internetten para kazanmanızı sağlayacak en çok kullanılan kaynaklara göz atacağız.

Ürün satmak

İnternet oldukça büyük ve çeşit sunan bir yerdir. İnternette servis veya ürün satmak istiyorsanız, bilin ki milyonlarca potansiyel müşteri ile karşılaşacaksınız. Bazı ürün ve servisler internete diğerlerinden daha uygundur. Eğer gönderimini düzgün yapamayacağınız ürünleri satmaya karar verdiyseniz (belli başlı gıdalar, evcil hayvan, buzdan heykel vb.) internette çok fazla para kazanamayacaksınız demektir. Bazı ürünler ise bunların aksine internet için biçilmiş kaftandır. Sadece elektronik olarak satılabilen dijital fotoğraflar, yazılımlar, e-kitaplar, elektronik uçak biletleri, müzik vb. ürünler internette satış için uygundur çünkü bu ürünler interneti olan herhangi bir kimseye kolaylıkla gönderilebilir. Ayrıca, bu ürünler el değmeden gönderilebilir. İnternetten ürün satmaya karar verdiğinizde, sattığınız ürünün internetten satışa uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Seçtiğiniz ürün veya hizmet fark etmeksizin, bir iş planı oluşturmalı, rekabet durumunuzu kontrol etmeli, vergi ve iade konuları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

İnternetten reklamcılı

Çoğu web site reklamı tek gelir kaynağı olarak kullanmaktadır. Reklamlar birçok tür ve şekilde olabilir ve genelde ziyaretçiler üzerine tıkladığında gelir üreten araçlardır. Bazı durumlarda (çok sık görülmemekle beraber) reklam görüntü başına gelir sağlayabilmektedir. Tıklama başına elde edilen gelir ise görece biraz daha düşüktür. Günümüzde çoğu web site yöneticisi Google’ın sunduğu Google AdSense reklam hizmetine sırtını dayamıştır. Bu reklamların yanında “Google Reklamları” yazmaktadır. Google her tıklama için gelir sağlar ve bunu web site yöneticisi ile paylaşır. Web sitelere yerleştirilen reklamlar, site içeriği ile paralel içerik sunar. Google sitenin içeriğini görüp bu içerik ile eşleşen reklamlar kullanır. Bu da demektir ki eğer sayfanın içeriği reklamcıların çok para ödeyeceği şekildeyse, Google da bundan iyi miktarda gelir elde eder. Google’ın geliri web sitenin sahibiyle paylaşıldığı için de, sitenin sahibi de doğru içerik ile iyi paralar kazanabilir. Hangi içeriğin daha çok para getireceğini bulmak ise başlı başına bir sanattır. Şimdilik gezi hizmetleri, değişik aletler, işe alım ve diğerler hizmetler iyi miktarda gelir getiren içerikler yer arasında yer almaktadır.

Reklamlardan gelen gelirler görece az olduğu ve ziyaretçilerden azı reklamlara tıkladığı için iyi miktarda gelir elde etmek için sitenin çok fazla sayıda ziyaretçiye sahip olması gerekmektedir. Bu sayede, internetten iyi miktarda paralar kazanılabilir. bu siteye göz atın

Ortaklık programları

Ortaklık programlar ürünün veya hizmetin satışını yapan kimse ile reklamcı arasındaki ortaklığa dayanmaktadır. Reklamcı, veya satış ortağı, satıcının web sayfasına sitesindeki ziyaretçileri yönlendirir. Bunun için satıcı, satıştan doğan gelirinin bir kısmını reklamcıyla paylaşır. Sayıcının çok sayıda ortağı olabilir. Ortağa verilen komisyon %3-5 arasında olabilirken bu rakam %75’lere de çıkabilmektedir. Satıcının buradan kazancı ürününün satışını yapmak için uğraşmasına gerek kalmamasıdır. Bazı ortaklar kendi web sitelerine sahipken diğerleri başka sitelere reklam vermekte, ziyaretçilerini istedikleri gibi web sitelerine yönlendirmektedirler. Ortak olarak para kazanmak için, çok sayıda ziyaretçi çekmeniz gerekmektedir.

Bu yazıda internetten para kazanma konusuna değindik. Bir ürün veya servisi satabilmek için var olan reklam ve ortaklık seçeneklerini tanıttık.

Size bu yolda bol şans diliyorum.