Çevrimiçi İş Modelleri

Çevrimiçi İş Modelleri

1. Satış Ortaklığı:

Buradaki fikir başkasının ürününü belli bir komisyon karşılığında satmaktır. Bu yöntemin iyi tarafı en iyi markalara ulaşıyor olmanız ve gerçekten işe yarar olduğuna inandığınız ürünleri satmaktır. Satış ortaklığının bir diğer avantajı da dağıtımcılarla ilişki kurmadan ürün sağlayabilmenizdir.
Bana göre en iyi iki program ….. ve Commission Junction’dır. Eğer satış ortaklığına dayanan bir iş modeli seçecekseniz, eğitim videolarından faydalanmayı ve forumlara üye olmayı unutmayın.
Yeni çıkmış bir Kindle veya televizyonu mu satmak istiyorsunuz? Bu konular hakkında metin oluşturabilir veya blog yazabilir, sonrasında ziyaretçi çekerek sayfanızın herhangi bir yerine kodunuzu yerleştirebilirsiniz. Ziyaretçileriniz linke tıklayıp ürünü satın aldıkça siz de bu satış üzerinden komisyonunuzu alacaksınız.

Ücretsiz Popüler Blog Platformları: Blogger ve WordPress

2. Yayıncılık:

Buradaki fikir bir dergininki ile aynıdır. Belirli bir konu hakkında yazar, bir takipçi kitlesi oluşturur ve sayfalarınıza reklam alırsınız. Reklamları pazarlama zorunluluğunuz olmadan sitenize reklam almak için Google AdSense programını kullanmanızı öneririm. Bu program ücretsizdir ve kullanımı basittir, sadece aldığınız kodu web sayfanıza yapıştırırsınız ve Google da içeriğinizle alakalı reklamı sitenize yerleştirir. Google tıklamanın değerinin %80 kadarını size öder. Eğer kanser hakkında bir yazı yazıyorsanız, bir tık size 80$ kadar getiri getirebilmektedir. Öte yandan bu gibi bir ziyaretçi sayısı için baya bir mücadele etmeniz gerekecektir.

3. E-Ticaret Modeli:

Bu aynı mağaza işletmeye benzer, tek farkı burada yerel mağazalarla değil arama motorlarında gezinen ziyaretçiler için rekabet ediyor oluşunuzdur.
Bazı insanlar direk olarak tedarikçiden müşteriye mal gönderme konusunda başarılı olmuşlardır. Bunun avantajı depolama ve gönderim ile uğraşmıyor olmanızdır. Çünkü eğer ürünleri toplu olarak alıp kendi depolamanızı ve gönderiminizi yapıyor olsaydınız, bu ürünlerin masrafı daha çok olacaktır.
Özgün olmak ve rekabeti az olan ürünleri satmak sizin için en iyi fırsattır. Hala el değmemiş birçok niş alan bulunmaktadır. Bu yazının geri kalanı piyasaya sokacağınız ürünü keşfetmeyi anlatacaktır.

Pazarlamaya Giriş

Seçtiğiniz çevrimiçi iş modeli fark etmeksiniz, başarıya giden yol sitenize çok sayıda ziyaretçi çekmekten geçmektedir. Sitenize ne kadar çok ziyaretçi çekerseniz siteniz de o kadar iyi demektir. Gerçek dünyada, mekânınızın yeri çok önemlidir. Eğer bir pizzacı açacak olursanız, geri kalan şeyleri etmenleri almazsak, bunu herhangi bir üniversitenin yanına mı yoksa hiç kimsenin gelip geçmediği bir sokağa mı açardınız? Mağazanızı tabi ki talebin çok ve rakibinizin az olduğu yere açardınız.

İnternetteki piyasada, ürünler birçok şekilde tanımlanıp aratılır. Anahtar kelimeler olarak adlandırılan ve arama motorlarına yazılan kelimeler sizi başarıya götüren yolda altın anahtarınız olacaktır.
Dolayısıyla Google’a sıkça yazılan ve düşük rekabete sahip olan anahtar kelimeleri keşfetmek için bir araca ihtiyacınız olacaktır. Böyle bir araç vardır ve ücretsizdir. Google bunu herkese açık bir şekilde sunmaktadır. Anahtar kelime aramayı aynen altın aramaya benzetirim. El değmemiş veya sadece birkaç rakibinizin bulunacağı bir iş kolunu keşfeder keşfetmez mağazanızı kurup hasılat elde etmeye başlayabilirsiniz.

Bu yazımda aracı kullanabileceğiniz bir link sağlamadım ama buna siz kendi başınıza, herhangi bir arama motoruna gidip “Google Keyword Tool” yazarak ulaşabilirsiniz.
AdWords (Google’ın ücretsiz çevrimiçi pazarlama programı) hesabı olan kullanıcılar bu araca sınırsız erişime sahiptirler. Eğer AdWords’e kayıt olursanız, benim hesabı sizin için kurmam karşılığında yüzlerce dolar değerindeki bir pazarlama fırsatına sahip olursunuz. Daha fazlasını öğrenmek için web sitemi ziyaret edin.

Çevrimiçi Pazarlama – Backlinkler

Eğer sitenizde bir anahtar kelime teması varsa, siteniz düzgün görünüyorsa ve satışa hazır ürünleriniz varsa, ihtiyacınız olan tek şey sitenize trafik sağlamak olacaktır. Bunun için sitenize backlinkler yerleştirip sitenizi arama motorlarında yukarı çıkarmalı ve görünürlüğünüzü artırmanız gerekmektedir.
Backlink insanları bulundukları yerden alıp sizin sitenize yönlendiren tıklanabilir bir linktir. Bu yazıyı yazmamın ve ziyaretçi sayısı yüksek iyi şekilde derecelendirilmiş bir web sitesinde yayınlamamın sebebi altta yer alan “SEO Massachusetts” linkiyle sizi kendi web siteme yönlendirmemdir. Amacım pazarlama danışmanlığı ve SEO ile PPC gibi diğer hizmetlerin satışını yapmaktır.